Reklama

Artykuł

Super bezpieczny czat od BitTorrent? Są pewne wątpliwości…

Paweł Kański

Opublikowany

BitTorrent, twórca klienta sieci torrent o tej samej nazwie oraz popularnego w Polsce uTorrenta, pracuje nad własnym komunikatorem internetowym. Firma reklamuje go jako dbający o prywatność, korzystający z bezpiecznych metod dystrybucji danych program. Czy aby na pewno BitTorrent Chat Alpha będzie taki super? Jest ku temu sporo wątpliwości.

Twórcy BitTorrent Chat twierdzą, że program nie będzie przechowywał naszych danych na żadnych serwerach, dlatego będzie trudno do nich “zajrzeć” niepowołanym osobom, czy instytucjom. Wiadomości będą przekazywane metodą peer-to-peer, a usługa będzie całkowicie darmowa. Wszystko brzmi więc bardzo ciekawie…

Super bezpieczny czat od BitTorrent? Są pewne wątpliwości…

Jednak gdy informacja o zapisach do testów programu ukazała się w serwisie Reddit.com (odpowiednik polskiego Wykop.pl), natychmiast pojawiło się wiele głosów wątpiących w jakość takiego rozwiązania. Twórcom z BitTorrent zarzuca się m. in., że program nie jest oparty na kodzie open source (więc nie można go zweryfikować i sprawdzić czy nie ma tam żadnych podejrzanych “furtek” dla agencji rządowych jak np. amerykańskie NSA), a na stronie projektu brak jest jakiejkolwiek dokumentacji. Pozwoliłoby to zajrzeć w głąb projektu i dowiedzieć się o nim nieco więcej. W dodatku zapisy na testy aplikacji prowadzone są przez adres e-mail, co najwyraźniej nie jest zbyt mile widziane.

BitTorrent Chat Alpha na Reddit

Żeby wyjaśnić tę sprawę poprosiliśmy o komentarz przedstawicieli BitTorrent. Mamy nadzieję dostać jakąś odpowiedź dziś wieczorem lub jutro rano. Firma ma siedzibę w San Francisco i dlatego musimy liczyć się z różnicą czasową. Jak tylko dostaniemy od nich odpowiedź, damy Wam znać.

Powiązane aplikacje:

Powiązane artykuły:

Również może Cię zainteresować